Titulní obrázek

Mazda MX-5 bude vážit pod 800 kg!

Publikováno: 4.srpen 2012

Chystaná již čtvrtá generace populárního roadsteru má být nejlehčí Mazdou MX-5 v historii. Už se nemůžeme dočkat.

Mazda se rozhodla dát pod kapotu nového modelu MX-5 malé úsporné motory. Ale to neznamená, že by auto mělo jezdit pomalu, protože spolu se snížením objemů a výkonů se sníží i to nejdůležitější – hmotnost. Už současná Mazda MX-5 váží jen něco kolem 1200 kg, takže atmosférický dvoulitr o výkonu 160 koní jí bohatě stačí na to, aby určovala tempo, kdekoli se objeví.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Nový model ale zhubne závratných 400 kg! Ano, nová Mazda MX-5 má vážit méně než 800 kg, aspoň to tedy tvrdí zdroje uvnitř automobilky, jejíž vedení odsouhlasilo tento ambiciózní plán. Takhle nízké hmotnosti má pomoci nová jednoduchá architektura, malé lehké motory a hojné využití hliníku, kompozitů a plastů. Mazda MX-5 bude menší – hlavně tedy kratší a užší. Uvnitř najdete jen velmi základní výbavu, ale prý nemá chybět klimatizace či jednoduché rádio. Nenajdete tu ovšem přihrádku u spolujezdce a například obvykle velký a těžký papírový návod k obsluze bude nahrazen malým USB klíčem, který strčíte do připraveného konektoru a "nalistujete" si potřebné informace na palubním počítači. Jednoduché a účinné. Pod kapotou příští Mazdy MX-5 najdete přeplňovaný čtyřválec o objemu kolem 1350 kubických centimetrů, který bude mít výkon jen něco málo přes 120 koní. I tak ale bude poměrem výkonu ku hmotnosti Mazda lepší než současný základní model s motorem 1,8 l. Výkonnější verze nabídne maximálně 160 koňských sil, ale stačit by to mělo. Novou generaci Mazdy MX-5 bychom měli vidět už příští rok. Doufejme, že se Mazdě podaří splnit cíl a auto skutečně shodí slibovaných 400 kg hmotnosti.

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich